Wydaje się, że od rur i grzejników niewiele zależy, bo grunt to mieć dobry opał i kocioł. Ale, podobnie jak w przypadku paliw i kotłów, nie ma tu miejsca na przypadkowe decyzje. Paliwo, kocioł, instalacja grzewcza i dom stanowią całość, która musi być dobrze dobrana. Zmiana jednego elementu bez rozumienia zasad działania całości potrafi wszystko zepsuć.
Spróbujemy wyjaśnić zasadę działania instalacji grzewczej, podstawy jej projektowania oraz wskazać często popełniane błędy, za które płacimy zawyżonymi kosztami ogrzewania i niewygodą.
Jak robi się ciepło
Zadanie instalacji grzewczej jest pozornie proste: ma odbierać całe ciepło, jakie kocioł produkuje i rozprowadzać je do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń.
Przekazanie określonej ilości ciepła do pokoju na piętrze można wykonać na różne sposoby:
- wieszając u sufitu pręt zbrojeniowy rozgrzany do 400 st.C
- wstawiając do pokoju wiadro wrzątku
- rozlewając na podłodze dwa wiadra letniej wody
W każdym z w/w przypadków dostajemy identyczny efekt: pokój zostaje ogrzany do takiej samej temperatury (chodzi o zasadę, więc fizycy proszeni są o niewykłócanie się o liczby).
Ale w każdym z w/w sposobów różna jest temperatura nośnika ciepła i powierzchnia jego kontaktu z otoczeniem. Im powierzchnia większa, tym temperatura “grzejnika” niższa. Im temperatura “grzejnika” wyższa, tym mniejsza musi być jego powierzchnia.