Niekontrolowane wyłączenia zasilania mogą uszkodzić elektronikę kotła. Jeśli takowe mają miejsce należy się zaopatrzyć w urządzenie podtrzymujące napięcie. Popularnymi rozwiązaniami są zasilacze zapewniające pracę urządzeniom zasilanym prądem zmiennym 230V wyposażone w akumulatory lub spalinowe agregaty prądotwórcze. W przypadku tych pierwszych zasada działania jest prosta i automatyczna: Zanik napięcia w sieci energetycznej powoduje przełączenie się zasilacza w tryb pracy podtrzymującej napięcie. Pobiera prąd z akumulatora, przetwarza i zasila podłączone urządzenia. Zmiana napięcia z prądu stałego zapewnia wbudowana przetwornica DC/AC. Po przywróceniu napięcia, zasilacz automatycznie przełącza się w tryb gotowości doładowując akumulator do maksymalnej pojemności. Zasilacze najczęściej wyposażone są w sygnalizację spadku napięcia akumulatora, zabezpieczenie przed nadmiernym jego rozładowaniem oraz w system utrzymywania akumulatora w stanie ciągłej gotowości.

Agregaty prądotwórcze zapewniają dłuższą pracę ale wymagają ręcznego włączenia co nie zawsze jest możliwe (nie zawsze jesteśmy w domu w momencie zaniku napięcia w sieci).
Należy bezwzględnie pamiętać, że większość tego typu zasilaczy wytwarza napięcie o przebiegu quasi sinusoidalnym i tym samym wymaga uważnego zapoznania się z parametrami technicznymi zasilanego urządzenia – kotła. Większość kotłów na rynku wymaga prądu czysto sinusoidalnego do prawidłowego działania. Nie tolerują zmiany biegunowości. Warto więc wyposażyć się w urządzenie stabilizujące napięcie lub dodatkowo do zasilacza lub agregatu dokupić stabilizator UPS z sinusem na wyjściu. Znamionowa moc wyjściowa stabilizatorów jednofazowych powinna być dopasowana do mocy odbiorników.

Stabilizator napięcia dodatkowo może być zabezpieczeniem dla czułych urządzeń przed zakłóceniami z sieci. Tłumi przepięcia, zakłócenia harmoniczne oraz zmiany napięć.
Budowa pozwala na poprawną pracę urządzeniom wrażliwym na wahania napięcia sieci.
Dodatkowo stabilizator powinien posiadać zabezpieczenie podłączonych urządzenie przed nagłym wzrostem lub spadkiem napięcia zasilania, odłączając szybko jego zasilanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Country