Preparaty czyszczące instalacje centralnego ogrzewania to popularny środek zwiększającym efektywność starych instalacji. Niektóre z nich mogą być używane z powodzeniem do nowych instalacji do tak zwanego czyszczenia wstępnego przed oddaniem do użytku. Ważne jest jednak by były oryginalne. Preparaty z niepewnych źródeł mogą tylko pogorszyć sprawę. Firma FERNOX to czołowy, europejski producent preparatów czyszczących i zabezpieczających instalacje centralnego ogrzewania oraz opatentowanych filtrów hydro-magnetycznych.

Środki chemiczne to nie wszystko. Często uchronić może instalację dobrej klasy filtr. Filtry FERNOX TF1 to niewielkich gabarytów urządzenia montowane bezpośrednio w instalacji centralnego ogrzewania na rurach pionowych i poziomych. Wykorzystują przepływ wody, który dzięki konstrukcji filtra odrzuca, wykorzystując siłę odśrodkową, cząsteczki stałe będące w wodzie i umieszcza je w osadniku. Nie blokuje i nie ogranicza przepływu. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest umieszczony w centralnym punkcie filtra silny magnes neodymowy, który przyciąga wszystkie elementy zawierające nawet śladowe ilości żelaza. Połączenia tych dwóch technik zaowocowało stworzeniem filtra wykorzystującego separację hydrocyklonową i magnetyczną jednocześnie. W komplecie z filtrem FERNOX TF1 dodawany jest opatentowany preparat F1 Filter Fluid + Protector stworzony specjalnie z myślą o wyłapywaniu złogów korozji i zanieczyszczeń w układach centralnego ogrzewania.

Filtry FERNOX TF1 są proste w montażu a sama ich obsługa polega na zakręceniu jednego zaworu, wyjęciu magnesu by osadzone przy nim zanieczyszczenia opadły do osadnika, otworzeniu zaworu spustowego osadnika. Wszystkie te czynności trwają kilkanaście sekund i nie wymagają fachowej wiedzy. Czynności te są całkowicie „czyste” ponieważ nie mamy bezpośredniej styczności z zanieczyszczeniami. To przełomowe rozwiązanie czyni instalację czystą i niweluje koszty związane z awariami wielu elementów instalacji.

Każda instalacja powinna być wyposażona w filtr. Do niedawna wydawało się, że zastosowanie klasycznego filtra siatkowego to wszystko, co można zrobić dla ochrony instalacji. Dziś firma FERNOX przełamuje te stereotypy wysokowydajnymi filtrami typu TF1 montowanymi w instalacji, które w skuteczny sposób zabezpieczają system przed wszelkimi osadami.

Teoretycznie układ jest zamknięty, woda była napuszczona czysta więc nic nie ma prawa się wewnątrz wydarzyć. Niestety to błąd. Jest tylko kwestią czasu kiedy niepowołane elementy dadzą się nam we znaki. Zależy to między innymi od jakości wody w instalacji, materiału z jakiego została wykonana i temperatur panujących w układzie. Parametry, które mają największy wpływ na możliwość osadzania się kamienia kotłowego to:

Instalacje i urządzenia mają co raz mniejsze przestrzenie przepływu. Jest to wymóg większych wydajności z jednoczesną oszczędnością miejsca i postępującą miniaturyzacją wszystkiego co się da.

Połączenie wody, ciepła i metali powoduje powstawanie wielu negatywnych zjawisk i procesów chemicznych takich jak: korozja (perforacja, przecieki), osadzanie się kamienia (brak przekazywania ciepła, szybsze zużycie części, głośna praca układu), możliwość skażeń bakteryjnych (zapowietrzenie – zagazowywanie układu, korozja wżerowa).

Woda niesie ze sobą osady wapnia, inne zanieczyszczenia mineralne, żelazo, mangan, magnez, chlor i jego pochodne. Instalacja w czasie montażu jest narażona na dostawanie się do środka kurzu i innych elementów takich jak topniki w instalacjach lutowanych czy zwykłego brudu, którego nie da się uniknąć podczas remontu czy budowy. Grzejniki i elementy instalacji takie jak złączki, rury, zawory itp. są często zabezpieczane tłuszczami by zapobiec korozji. Wszystkie te czynniki powodują powstawanie wewnątrz instalacji mieszanki osadów wytrącających się z wody.

Zanieczyszczenia w instalacji centralnego ogrzewania możemy podzielić na:

Kamień kotłowy – produkty wytrącania się z wody minerałów i stałych zanieczyszczeń,

Tlenki – produkty korozji tlenowej i mikrobiologicznej materiałów instalacji,

Szlamy – czarna, ciągnąca się substancja powstała z tlenków, tłuszczy i minerałów.

Wszystkie te zanieczyszczenia jesteś w stanie skutecznie usunąć za pomocą filtrów lub preparatów FERNOX.

W ofercie FERNOX są między innymi:

Preparaty czyszczące:

FERNOX CLEANER F3

Neutralny uniwersalny preparat przeznaczony do czyszczenia nowych instalacji przed oddaniem do użytku. Usuwa szlam, kamień i inne zanieczyszczenia oraz regeneruje sprawność grzewczą eksploatowanych instalacji.

FERNOX CLEANER F5 Express

Preparat w atomizerze – szybki, wygodny i łatwy w użyciu – dozowanie w 30 sekund. Może być używany w instalacjach wykonanych z różnych rodzajów metali i materiałów w tym aluminium. Usuwa pozostałości past lutowniczych i inne zanieczyszczenia oraz szlam i kamień czym przywraca sprawność grzewczą instalacji.

Preparaty zabezpieczające:

FERNOX PROTECTOR F1

Zapewnia ochronę przed korozją i osadzaniem się kamienia. Przy użyciu wraz ze środkiem Cleaner F3, oszczędza zużycia gazu przy każdorazowym ogrzewaniu pomieszczenia do 15%. Produkt certyfikowany przez Carbon Trust. Eliminuje konieczność częstego odpowietrzania grzejników. Zapobiega zakleszczaniu – blokowaniu się pomp i hałasowi kotła.

FERNOX ALPHI-11

Środek przeciwmrozowy z inhibitorem korozji. Do stosowania z każdym rodzajem instalacji. Nietoksyczny, może być stosowany w instalacjach podgrzewu wody użytkowej.

Ponadto o ofercie FERNOX znajdują się preparaty uszczelniające FERNOX F4, które skutecznie uszczelniają mniejsze wycieki z instalacji, preparaty do dezynfekcji FERNOX AF10 przeznaczone do instalacji c.o., które skutecznie penetrują i eliminują florę bakteryjną i skażenia mikrobiologiczne takie jak bakterie Legionella oraz Coli, BRS i inne.

Wybierając produkty FERNOX wybieraj tylko oryginalne produkty z oryginalnym logo FERNOX . Tylko oryginalne produkty FERNOX zabezpieczą Twoją instalację w należyty sposób.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Country